9 maja przerwy lekcyjne w naszej szkole wyglądały inaczej. Uczniowie w czasie ich trwania słuchali baśni Hansa Christiana Andersena. Do czytania zaprosiliśmy nauczycieli oraz p. dyrektor. "PRZERWA NA CZYTANIE" to ogólnopolska akcja bicia rekordu w liczbie osób czytających w czasie przerwy. Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.
PRZERWA NA CZYTANIE
DEBATA W KLASIE SZÓSTEJ
29 kwietnia 2019 r. w klasie VI odbyła się debata na temat ”Torebka papierowa czy reklamówka foliowa”. Uczniowie pracowali w grupach. Losowali tematy, na które mieli znaleźć jak najbardziej przekonujące argumenty, potwierdzające słuszność zdań:
Grupa I (Beata, Dominika, Miłosz) – „Reklamówka foliowa-jestem na TAK”
Grupa II (Bartek, Kacper) – „Reklamówka foliowa-jestem na NIE”
Grupa III (Weronika, Roksana, Oskar)– „Torebka papierowa-jestem na TAK”
Grupa IV (Filip, Wiktor, Paweł) – „Torebka papierowa-jestem na NIE”
Uczniowie szukali takich argumentów, aby przekonać do swoich racji członków innych grup. Po prezentacji argumentów poszczególnych grup nastąpiło głosowanie. Bitwa na argumenty zakończyła się zwycięstwem grupy III, która zdołała przekonać pozostałych uczniów do używania torebek papierowych. Po debacie szóstoklasiści uczyli się robić papierowe torebki na prezenty.
INFORMACJA O DNIACH WOLNYCH
Szanowni Rodzice! Drodzy uczniowie!
Informuję, że dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych w najbliższym czasie są:
środa – 1.05.2019r. - ŚWIĘTO PRACY
czwartek – 2.05.2019r. (dodatkowy dzień wolny od zajęć dydaktyczno - wychowawczych) - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
piątek – 3.05.2019r. - NARODOWE ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA
Maria Zabrocka – Dyrektor Szkoły
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo!
Zbliża się sporo dni wolnych.
15, 16, 17 kwietnia to dni egzaminów klasy VIII.
Uczniowie klas I-VII, oddział przedszkolny oraz punkt przedszkolny
nie przychodzą w tych dniach do szkoły.18 kwietnia -23 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna.
Uczniowie wracają do szkoły 24 kwietnia (środa).Maria Zabrocka - dyrektor szkoły
ŚWIĘTO SZKOŁY
11 kwietnia 2019r. społeczność naszej szkoły uczciła rocznicę urodzin patrona Leona Wyczółkowskiego. Uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w poranku poświęconemu artyście. Został podsumowany konkurs wiedzy o Wyczółkowskim.
Następnie wszyscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych w Muzeum Borów Tucholskich. Po ciekawych zajęciach grupa młodszych uczniów udała się do Urzędu Pocztowego w Tucholi, gdzie poznała kulisy pracy listonosza " Droga listu - od nadawcy do adresata". Starsi uczniowie w tym czasie byli w Stacji Sanitarno- Epidemiolgicznej. Tematyka zajęć dotyczyła zagrożeń dla zdrowia.
Maluchy odwiedziły zaprzyjaźnioną Komendę Staży Pożarnej. Wycieczka zakończyła się wesołą rozrywką w Sali Zabaw Tucholiki. Starsi uczniowie miło spędzili czas na rozgrywkach sportowych w miejscowej Kręgielni.
To było prawdziwe Święto Szkoły.
167. ROCZNICA URODZIN LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO
11 kwietnia świętowaliśmy rocznicę urodzin patrona naszej szkoły, wybitnego malarza, grafika rysownika, LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO. Spotkanie urodzinowe było okazją do bliższego zapoznania się z życiorysem artysty. W ramach wydarzenia odbyło się także podsumowanie konkursu szkolnego "ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO".
Nagrody otrzymali:
w kategorii klas III-IV: Amelia Falkowska, Marta Kania, Paulina Kania, Laura Włoch
w kategorii klas V-VI: Oskar Chmielewski, Beata Renk, Przemysław Westphal
w kategorii klas VII-VIII: Anna Januszewska, Julia Januszewska, Laura Ot.
GRATULUJEMY!
WYCIECZKA DO WDECKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
Dwie szkoły z gminy Tuchola zakwalifikowały się na jednodniowe wycieczki do parku krajobrazowego w ramach projektu pn. Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego. Lubię tu być na zielonym! W wycieczce mogła wziąć udział grupa 40 uczniów wraz z opiekunami. 10 kwietnia ruszyliśmy do Wdeckiego Parku Krajobrazowego w Osiu. Na miejscu czekała na nas pani - zielony edukator. W siedzibie parku zaprezentowała młodym przyrodnikom prezentację o bioróżnorodności flory i fauny WPK. Następnie było śniadanie-bułeczki z szynką, serem. Potem ruszyliśmy na szlak do lasu.Podzieleni na zespoły wykonywaliśmy różne, praktyczne zadania, np.z wykorzystaniem lornetek, przewodników oznaczaliśmy ptaki, owady, z wykorzystaniem kompasów określaliśmy i orientowaliśmy się w terenie, na podstawie charakterystyk identyfikowaliśmy organizmy. Punktem kulminacyjnym było ognisko, pieczone kiełbaski i gorąca herbata, która w ten kwietniowy dzień była rozgrzewająca, bo kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Pani Martyna ciekawie opowiadała o osobliwościach WPK .
Wyjazd był dla uczniów bardzo wartościowy.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTÓW JUŻ NIEDŁUGO
Tegoroczni ósmoklasiści zmierzą się z nowym egzaminem, którego wynik bedzie brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Maraton egzaminacyjny potrwa trzy dni. Każdego z nich uczniowie przystąpią do pisemnego sprawdzianu z innej dziedziny.
Termin główny:
język polski - 15 kwietnia 2019r. (poniedziałek) - godz. 9:00 (120 minut) (czas wydłużony 180 minut)
matematyka - 16 kwietnia 2019r. (wtorek) - godz. 9:00 (100 minut) (czas wydłużony 150 minut)
język angielski - 17 kwietnia 2019r. (środa) - godz. 9:00 (90 minut) (czas wydłużony 135 minut).
Termin dodatkowy:
język polski - 3 czerwca 2019 r. (poniedziałek) - godz. 11:00
matematyka - 4 czerwca 2019 r. (wtorek) - godz. 11:00
język obcy nowożytny - 5 czerwca 2019 r. (środa) - godz. 11:00
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 14 czerwca 2019r.
Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym: 21 czerwca 2019r.Zachęcamy uczniów do obejrzenia materiałów filmowych przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, dzięki którym można ugruntować swoją wiedzę na temat egzaminu.
Egzamin ósmoklasisty. Informacje ogólne
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 1.)
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (film 2.)
Egzamin ósmoklasisty z matematyki
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego
SPRZĄTANIE ŚWIATA
MOJE ŻYCIE WOLNE OD UZALEŻNIEŃ
W dniach od 29.03.2019 do 03.04.2019 odbyły się w Szkole Podstawowej w Kiełpinie warsztaty profilaktyczne finansowane przez Gminę Tuchola. Uczestniczyły w nich klasy od I do VIII. Prowadzącą była Pani Joanna Szczukowska - profilaktyk, pedagog resocjalizacyjny, psychopedagog reprezentująca Fundację Nowe Horyzonty z Krakowa. Zajęcia odbywały się w ramach programu profilaktycznego pod tytułem ''MOJE ŻYCIE WOLNE OD UZALEŻNIEŃ''. Tematem kluczowym były ''Uzależnienia dzieci i młodzieży", ''Tożsamość i osobowość'', "Rozwiązywanie konfliktów'". Młodzież i dzieci chętnie uczestniczyły w tych spotkaniach. Poznały rodzaje uzależnień i ich skutki, sposoby zwalczania, leczenia oraz metody unikania ich. Ósmoklasiści mieli okazję zapoznać się z tematami ''Tożsamość i osobowość", "Rozwiązywaniem konfliktów". Pierwszy temat ukazał aspekty rozwoju i uświadomił wpływ na rozwój swojej tożsamości. Jest ona zbiorem indywidualnych cech, co powoduje, że każdy człowiek jest inny i niepowtarzalny. Elementem tożsamości jest charakter, osobowość, temperament, i odpowiada na pytanie Kim jestem?. Kim jestem?- czyli kim ja jestem dla samego siebie?
Drugim ważnym poruszanym tematem było ''Rozwiązywanie konfliktów"- rodzaje konfliktów, rozwiązywanie i zapobieganie im. Uczestnicy nauczyli się jak bezkonfliktowo można rozwiązać każdy konflikt.Podsumowując warsztaty były ciekawe i pouczające oraz rozwojowe dla dalszej przyszłości.
WIOSENNE KWIATY CHRONIONE
26 marca odbyło się podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu szkolnego współorganizowanego przez Nadleśnictwo Woziwoda pn. "WIOSENNE KWIATY CHRONIONE". Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie: klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Zadaniem grupy młodszej było przygotowanie pracy plastycznej a uczniowie starsi musieli wykonać portfolio na wskazany temat. Konkurs miał na celu m.in. zwrócenie uwagi uczniów na piękno wiosennej przyrody a także zapoznanie z ochroną gatunkową jako jedną z form ochrony przyrody.
Komisja konkursowa w składzie: TOMASZ TALAŚKA - autor projektu oddziaływań ekologicznych "Chrońmy to, co zostało", p. DOROTA RZĄSKA - LIS - przedstawiciel Nadleśnictwa Woziwoda, p. HANNA SZMELTER - nauczyciel przyrody wnikliwie przejrzała wszystkie prace i wyłoniła zwycięzców:
W kategorii klas I-IV:
I miejsce – Konrad Lipkowski (kl. I)
II miejsce – Szymon Drejasz (kl. II)
III miejsce – Kornelia Szóstak (kl. IV )
Wyróżnienia: Nadia Senske (kl. I), Weronika Fierek (kl. I), Helena Berendt (kl. III), Franciszek Talaśka (kl. I)W kategorii klas V-VIII:
I miejsce – Wiktor Zabrocki (kl. VI)
II miejsce – Przemysław Westphal (kl. V)
III miejsce – Weronika Spelbert (kl. VI) i Kornelia Scheffs (kl. VI)
Wyróżnienia: Julia Januszewska (kl. VIII) , Roksana Chwastyniak (kl. VIII), Miłosz Zabrocki (kl. VIII), Przemysław Miszewski (kl. VII).GRATULUJEMY I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!
Uroczyste podsumowanie konkursu uświetnił występ artystyczny o tematyce wiosennej w wykonaniu uczniów z klasy I i II. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy ucznia klasy VI - Tomasza Talaśki w ramach projektu "EKOLOGICZNY EDUKATOR SZKOLNY".
WIOSENNE PRZEDSTAWIENIE
Uczniowie klas I i II pod kierunkiem p. Hanny Wenty przygotowali WIOSENNE PRZEDSTAWIENIE. Na czas inscenizacji klasa zamieniła się w piękną kolorową łąkę, na której można było spotkać żabkę, żurawia, boćka, motyle, czy pszczółkę. Przedstawienie się bardzo podobało, czego dowodem były gromkie oklaski.
WIOSNA W BORACH TUCHOLSKICH
26 marca w Szkole Podstawowej w Legbądzie odbyło się podsumowanie XVI Gminnego Konkursu Plastycznego „Wiosna w Borach Tucholskich".
Do konkursu przystąpiło łącznie 125. uczestników z siedmiu szkół podstawowych i przedszkoli z terenu Gminy Tuchola. Łącznie nagrodzono 23 prace, przyznając 11 lokat oraz 12 wyróżnień.
Wśród nagrodzonych znalazło się sześcioro uczniów z Kiełpina:
- w kategorii klas 0-I: Konrad Lipkowski (II lokata)
- w kategorii klas II-III: Maria Twardokus (I lokata), Weronika Fierek (lokata III)
- w kategorii klas IV-VI: Julia Gwizdała, Amelia Falkowska ( I lokata), Przemysław Westphal (wyróżnienie).
GRATULUJEMY
PRZYJAZNY TORNISTER
ZAJĘCIA PRZYRODNICZE W WOZIWODZIE
20 marca br. uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych na terenie Nadleśnictwa Woziwoda. Wyjazd ten odbywał się w ramach konkursu „Ekologiczny Edukator Szkolny”. Pani Dorota Rząska-Lis przygotowała bardzo ciekawe zadania, które uświadomiły nam, że przyrodę należy obserwować już od wczesnej wiosny. Najwięcej frajdy sprawiło uczniom klas IV-V poszukiwanie oznak wiosny, organizmów w ściółce i wykonywanie obrazków z naturalnych elementów ściółki. Starsi uczniowie poznali formy ochrony przyrody i podstawowe gatunki roślin chronionych. Wszyscy uczniowie mieli okazję przebywać na ścieżce edukacyjnej w rezerwacie przyrody "Dolina rzeki Brdy" rozwiązując ciekawe zadania związane z tym urokliwym miejscem. Następnie wszystkie klasy wykonywały marzannę. Głosami uczniów wygrała kukła klasy 7, a według p. Doroty, najbardziej ekologiczna była marzanna wykonana przez klasę 4. Ostatnim punktem zajęć było pieczenie kiełbasek w ognisku.
Bardzo dziękujemy p. Dorocie za przeprowadzenie tych zajęć!
EKOLOGICZNY EDUKATOR SZKOLNY
"Ekologiczny Edukator Szkolny" to tytuł konkursu organizowanego przez Województwo Kujawsko-Pomorskie w ramach projektu "Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być...na zielonym!".
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego, którzy zostaną wyłonieni spośród wszystkich otrzymanych zgłoszeń. W tym roku szkolnym do konkursu zgłosił się Tomasz Talaśka-uczeń klasy VI. Opracował projekt oddziaływań ekologicznych "Chrońmy to, co zostało", który został pozytywnie rozpatrzony przez komisję konkursową i zakwalifikowany do II etapu konkursu.
Konkurs trwa do końca maja 2019 r. W tym czasie Tomasz z pomocą nauczyciela-koordynatora będzie inicjować działania ekologiczne związane z ukazywaniem walorów obszarów chronionych naszego województwa, promowaniem postaw proekologicznych oraz podejmowaniem działań na rzecz ochrony przyrody. W realizacji projektu pomagać będą Tomkowi koledzy i koleżanki z klasy, ponieważ główna nagroda w konkursie to wyjazd na "zieloną szkołę" dla całej klasy.
Życzymy powodzenia ekologicznej klasie szóstej!
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie