WITAJCIE KOLEŻANKI I KOLEDZY !!!
Uczniowie klasy 7 opracowali i przygotowali projekt pod nazwą "Zapomniame gry i zabawy". Wybierając taki temat projektu chcieliśmy poszukać alternatywy czy też konkurencji dla wszechobecnych komputerów, tabletów, smartphonów. Przeprowadziliśmy wywiady z naszymi babciami, dziadkami, rodzicami, po prostu z osobami starszymi. Pytaliśmy o to, co robili w czasie wolnym, w co się bawili na przykład w ferie, które zbliżają się do nas wielkimi krokami. Zebraliśmy mnóstwo informacji, którymi podzielimy się z wami.
Na sali gimnastycznej zorganizowaliśmy mini wystawę gier planszowych, puzzli. Mogliście zagrać z kolegą lub koleżanką i zaczerpnąć pomysły na miłe i pożyteczne spędzenie czasu wolnego w czasie ferii. Pamiętajcie, że gry planszowe, łamigłówki, zwykłe puzzle rozwijają nasz umysł. Zmuszają nasze szare komórki do intensywniejszej pracy, a dzięki temu nasz umysł staje się bardziej chłonny na wiedzę i stajemy się mądrzejsi. A teraz kilka ruchowych propozycji na ferie.
GRA W GUMĘ
Potrzebne rekwizyty: guma do skakania.
Liczba uczestników: 3
Zasady gry:
Dwie osoby stoją w założonej na kostki gumie, trzecia osoba skacze w ustalony sposób. Jest wiele metod i sposobów skakania. Ja uczyłam dzieci gry w „Dziesiątki”, gdyż ten rodzaj najlepiej pamiętałam z dzieciństwa. Każda cyfra oznaczała inny sposób skakania:
-
„Jedynki” - skaczemy jeden raz przez obydwie gumy (na drugą stronę).
-
„Dwójki - skaczemy dwa razy na rozstawionych nogach: najpierw jedna guma jest między stopami, a potem druga.
-
„Trójki” - naskakujemy na obydwie gumy: jedna stopa na jednej gumie, a druga na drugiej gumie; przeskakujemy trzy razy z gumy na gumę.
-
„Czwórki” - naskakujemy obydwoma stopami na jedną gumę i podskakujemy dwa razy, potem przeskakujemy obiema stopami na drugą gumę i znów podskakujemy dwa razy.
-
„Piątki” – naskakujemy obiema stopami na jedną gumę i przeskakujemy do przodu obiema stopami na drugą gumę, a potem znów do tyłu – podskoków musi być pięć.
-
„Szóstki”- naskakujemy jedną stopą na gumę i skaczemy trzy razy, potem przeskakujemy na drugą stronę gumy i drugą stopą skaczemy znów trzy razy.
-
„Siódemki” – jedną stopą musimy „zahaczyć” o jedną gumę i przełożyć ją nad drugą gumą; przeskakujemy ze stopy na stopę siedem razy tak, aby zawsze jedna guma była zaczepiona o nogę i była nad drugą gumą.
-
„Ósemki” – naskakujemy obydwoma stopami na jedną gumę i podskakujemy cztery razy, potem przeskakujemy obiema stopami na drugą gumę i znów podskakujemy cztery razy.
-
„Dziewiątki” – krzyżujemy gumy i wchodzimy do środka; skaczemy dziewięć razy odwracając się raz do jednego gracza, raz do drugiego.
-
„Dziesiątki” – wskakujemy obiema stopami do środka gumy i wyskakujemy na zewnątrz do rozkroku – podskoków ma być dziesięć.
Każdy gracz gra do momentu aż nie „skusi”, czyli nie popełni błędu w trakcie skakania, np. nadepnie na gumę, guma zsunie się z nogi, podskoczy zbyt mało razy. Kiedy graczowi uda się bezbłędnie przeskoczyć wszystkie etapy, powinno się przechodzić na wyższy poziom, to znaczy podnieść gumę na kolana, a potem na uda itd. Jednak z dziećmi w przedszkolu jest to trudne, gdyż dzieci nie potrafią tak dobrze skakać. Ja grałam z dziećmi na punkty: kiedy gracz przeskoczył całe „Dziesiątki” zdobywał punkt, a grę rozpoczynała kolejna osoba. Gdy znów przyszła jego kolej, zaczynał grę od początku i próbował zdobyć kolejny punkt. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, czyli przeskoczy całe „Dziesiątki” najwięcej razy.
SZCZUREK
Potrzebne rekwizyty: skakanka.
Liczba uczestników: dowolna.
Zasady gry:
Dzieci stają w kole, do środka wchodzi nauczyciel lub jedno z dzieci. Stojąca w środku osoba trzyma długą skakankę przy ziemi (mogą być związane dwie lub kilka skakanek) i kręci się z nią dookoła własnej osi. Dzieci nie mogą dotknąć nogami wirującej skakanki, dlatego podskakują. Osoba, która dotknie skakanki odpada. Wygrywa ostatni nie dotknięty skakanką gracz.
POPLĄTANE
Potrzebne rekwizyty: guma do skakania.
Liczba uczestników: dowolna.
Zasady gry:
Dwóch uczestników stoi w pewnej odległości od siebie i rozciąga między sobą skrzyżowaną na kształt kokardy gumę. W dowolnym momencie krzyczą „Poplątane” i plączą gumę tworząc trudną do pokonania barierę (mogą łapać gumę w różnych miejscach, przydeptywać ją itd.). Pozostali uczestnicy muszą przedostać się na drugą stronę bariery nie dotykając gumy. Jeżeli uczestnik dotknie gumy zajmuje miejsce trzymającego.
KROWA
Potrzebne rekwizyty: brak.
Liczba uczestników: 11.
Zasady gry:
Wybieramy jedno dziecko, które w zabawie będzie „krową”. Jego zadaniem jest stanąć z wyciągniętymi w bok ramionami i rozstawionymi palcami. Każdy uczestnik łapie „krowę” za palec, wszyscy uczestnicy razem prowadzą z „krową” dialog:
- Jakie krowa daje mleko? (pytają dzieci)
- Niebieskie. (odpowiada krowa)
- Jakie krowa daje mleko?
- Czerwone.
…
Dialog trwa do chwili kiedy dziecko-krowa udzieli odpowiedzi „Białe”. Jest to sygnał do ucieczki – wszyscy uczestnicy puszczają palce i rozbiegają się. Jeżeli dziecko puści palec na kolorze innym niż biały zostaje kolejną krową. Zadaniem „krowy” jest łapanie dzieci - dotknięte przez „krowę” dziecko staje nieruchomo. Gra trwa dopóki krowa nie złapie wszystkich uczestników. Kolejną „krową” zostaje dziecko, które zostanie złapane jako ostatnie.
GRA W KLASY
PO NARYSOWANIU CHŁOPKA ...
Grę rozpoczyna się od wrzucenia kamyka do odpowiedniej klasy. Zaczynamy oczywiście od pierwszej. Kamyk w trakcie wrzucania i gry nie może trafić na linię.Również gracz skacząc nie może nastąpić na linię. Na linię to tzw. skucha i oddajemy kamyk kolejnej osobie, a kiedy ona skusi zaczynamy od klasy w której my skusiliśmy. W przypadku gdy kamień wpadnie do piekła wracamy do pierwszej klasy.
No to zaczynamy. Wrzucamy kamyk do 1-ej klasy , wskakujemy do niej na jednej nodze i skacząc staramy się jednocześnie przesunąć kamyk do 2-giej, a następnie do 3-ej klasy i do Nieba. W niebie możemy chwilę odpocząć , a następnie znów skacząc na jednej nodze pokonujemy razem z kamykiem kolejne klasy , aż do końca starając się aby kamyk nie wylądował w piekle
BABA JAGA
W grze powinno uczestniczyć przynajmniej kilka osób. Jedna z nich, nazywana Babą-Jagą, znajduje się w pewnej odległości od reszty grupy i jest odwrócona tyłem lub ma zakryte oczy. Gracze biegną w kierunku Baby Jagi. Po wypowiedzeniu słów: raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, odsłania ona oczy lub odwraca się do graczy. Wszyscy uczestnicy zabawy zamierają – nie mogą się poruszać, mówić, śmiać się. Baba Jaga stara się ich sprowokować, np. rozśmieszając. Jeżeli ktoś się poruszy lub zaśmieje, musi wrócić do punktu startu. Po chwili Baba Jaga znów zakrywa oczy i cykl się powtarza. Celem graczy jest dotarcie do Baby Jagi, gdy ona nie patrzy, i dotknięcie jej. Zwycięzca zajmuje miejsce Baby Jagi.
KOTEK I MYSZKA
Dwa kotki rzucają do siebie piłkę . Między nimi biega myszka , która próbuje przechwycić piłkę . Jeśli jej się to uda myszka zamienia się miejscem z kotkiem .
POMIDOR
"Pomidor" zadaje pytania pozostałym uczestnikom, którzy muszą zawsze odpowiadać "pomidor". Jeśli ktoś się pomyli lub zaśmieje, daje pomidorowi jakiegoś fanta. Na końcu gry wszyscy uczestnicy wykupują swoje fanty w zamian za wykonanie jakiegoś zadania, np. zaśpiewanie piosenki lub wykonanie prostych ćwiczeń gimnastycznych.
MAM NADZIEJĘ , ŻE SKORZYSTACIE Z
NASZYCH PROPOZYCJI GIER .
red . Anna Januszewska - uczennica klasy VII