Informacje ogólne Historia szkoły w Kiełpinie Nasz patron WIERSZ POŚWIĘCONY L. WYCZÓŁKOWSKIEMU 2012 - ROKIEM LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO Dzwonki INFORMACJA O NASZEJ SZKOLE

PATRON SZKOŁY W OCZACH DZIECI

praca Klaudii Żmich - klasa V
Klaudia Żmich - klasa V Wiktoria Grocka - klasa V

Kajetan Ruminski - klasa IV Anastazja Żmich - klasa II

Klaudia Żmich - klasa V

Leon Wyczółkowski

(11.04.1852 - 27.12.1936)

urodził się 11 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej koło Gawrolina na Podlasiu. Dzieciństwo spędził w Ostrowie. Miał trzy siostry i jednego brata. Do szkoły uczęszczał w Kamionce pod Lublinem i w Siedlcach.
   Studia artystyczne rozpoczął w latach 1869-1875 w Warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona. W roku 1875 wyjechał na dwa lata do Monachium, gdzie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych.
   Po powrocie do kraju wstąpił do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, której przewodził Jan Matejko. Podczas krótkiego pobytu w Paryżu w 1878 i 1889 roku zetknął się z osiągnięciami malarstwa impresjonistycznego. W roku 1880 odwiedził Lwów, a następnie zamieszkał w Warszawie, gdzie od roku 1881 do 1883 prowadził prywatną szkołę malarstwa. W latach 1883-1893 przebywał z niewielkimi przerwami na Ukrainie. W roku 1895 Leon Wyczółkowski został powołany na profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był współzałożycielem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Z Krakowa podejmował liczne podróże po różnych dzielnicach i miastach Polski. Odwiedzał też Włochy, Francję, Hiszpanię, Holandię, Anglię i Irlandię. Z powodu złego stanu zdrowia w roku 1911 zrezygnował z działalności pedagogicznej. W latach wojny 1914-1918 przebywał okresowo, w Krakowie i Warszawie. W roku 1922, za kolekcję dzieł sztuki wschodniej, założoną w darze Muzeum Wielkopolskiemu, w Poznaniu otrzymał resztówkę w Gościeradzu pod Bydgoszczą. Początkowo spędzał tam miesiące letnie przyjeżdżając z odległego Krakowa, dopiero w roku 1929 przeniósł się do Poznania, aby częściej przebywać w Gościeradzu. Na dwa lata przed śmiercią objął katedrę grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
   Zmarł 27 grudnia 1936 roku w Warszawie. Pochowany został, tak jak sobie tego życzył, na cmentarzu wiejskim we Wtelnie koło Gościeradza.