BLOG CZYTELNICZY

Książka, którą chciałybyśmy dziś Wam polecić nosi tytuł „Lassie, wróć!”. Napisał ją amerykański twórca Eric Knight.  Akcja powieści toczy się w pierwszej połowie XXw. w różnych miejscach Anglii oraz Szkocji. Tematem jest przyjaźń między tytułową Lassie a chłopcem o imieniu Joe. Więź łącząca dziecko i psa zostaje wystawiona na próbę, kiedy rodzice chłopca, bez jego wiedzy, sprzedają zwierzę. Joe jest zrozpaczony. Boi się, że już nigdy nie zobaczy swojej przyjaciółki. Jednak nieoczekiwanie Lassie ucieka od nowego właściciela i wraca do domu.  Tato Joego postanawia zwrócić psa. Lassie próbuje ponownie uciec, przebywa ciężką wędrówkę, pokonuje wiele przeciwności  i znów wraca do domu.

Powieść bardzo nam się podobała. Była niezwykle interesująca, czytało się ją szybko.
Jeśli zdecydujecie się przeczytać tę książkę, spotkacie w niej następujących bohaterów:
• Sam Carraclough – tato Joego, robotnik, stracił pracę, dlatego Lassie została sprzedana,
• Pani Carraclough – mama Joego, gospodyni domowa,
• Joe Carraclough – dwunastolatek, właściciel Lassie i jej przyjaciel,
• Lassie – owczarek szkocki collie, tytułowa bohaterka książki, przyjaciółka Joego,
• Książę Rudling – hodowca psów, kupił Lassie,
• Priscilla – wnuczka księcia, mądra i wrażliwa dziewczynka,
•Hynes – nadzorca psiarni, niedobry i okrutny człowiek,
• Daniel i Dally Fadden – staruszkowie, samotni staruszkowie, opiekowali się Lassie w czasie choroby,
• Rowlie Palmer – wędrowny sprzedawca.

Zachęcamy Was do odbycia przygody z Lassie. Na pewno nie będziecie się nudzić!

(red. Ania i Julia Januszewskie kl. V)

Dziś chcę Wam przybliżyć jedną z pozycji znajdującą się na liście lektur uzupełniających. Zachęcam Was do przeczytania książki pt. „Mikołajek ma kłopoty”. Jej autorami są Rene Gościnny i Jean Jacques Sempe.
Akcja powieści przenosi nas do Francji. Czytając historię Mikołajka poznacie tytułowego bohatera, który jest uczniem, podobnie jak Wy J Spotkacie również Kleofasa, który wiecznie ma kłopoty z nauką, ponieważ myśli o niebieskich migdałach, Ananiasza pupilka i ulubieńca pani, Rufusa, który posiada gwizdek z kulką (uwaga - jego tata jest policjantem!), Joachima - mistrza uwielbiającego grę w kulki, Alcesta najlepszego kolegę Mikołajka, amatora dobrego jedzenia, Gotfryda bardzo bogatego chłopaka, któremu rodzice kupują cokolwiek sobie zażyczy i w końcu Elizeusza niezwykle silnego oraz bojowego osobnika J Jednak w proponowanej przeze mnie książce są także dziewczyny m.in.  Ludeczka, o której Mikołajek twierdzi, że jest świetna i zostanie jego żoną, kiedy już oboje dorosną a także Jadwinia, cudowna zdaniem Mikołaja, nawet mimo bycia dziewczyną.
Na kartach powieści spotkacie również dorosłych: mamę i tatę Mikołajka, wychowawczynię, nielubianego Rosoła, babcię, oraz sąsiada pana Bledurt.
Podczas czytania na pewno nie będziecie się nudzić. Uśmiejecie się do łez i poznacie wiele  rozmaitych przygód. Mnie się one niezwykle podobały J
Polecam!

(red. Ania Januszewska - klasa V)