Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta", akcji pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ma ona za zadanie uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią najbliższej okolicy. Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby, zapalamy znicze. Wspominamy naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnopolskiej i lokalnej. My już od piątku 25 października zabraliśmy sie do działania. Uczniowie klasy V uporządkowali teren wokół krzyża upamiętniającego powstanie styczniowe 1863r. W tym dniu również uporządkowano teren wokół pomnika św. Jana Nepomucena w Małej Komorzy jest to miejsce upamiętniające najazd Szwedów na Polskę i poległych w bitwie pod Woziwodą. Klasa IV z wychowawcą złoży kwiaty i zapali znicze przy tablicy pamiątkowej ks. Stanisława Kujota wybitnego historyka Pomorza urodzonego w naszej miejscowości. Uczniowie klas 0-III jadą 30 października 2019 na wycieczkę do Miejsc Pamieci Narodowej w Rudzkim Moście oraz odwiedzą groby zmarłych nauczycieli naszej szkoły. Wolontariat szkolny zorganizował zbiórkę zniczy na udekorowanie grobów opuszczonych i zapomnianych. Chętni uczniowie z klas VI-VIII przygotują prezentację multimedialną dotyczącą Miejsc Pamięci Narodowej naszej okolicy i przedstawią całej społeczności szkolnej.
SZKOŁA PAMIĘTA
- 5
W KRAINIE KARTOFLA
25 października uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej podsumowali projekt pn. "W krainie kartofla". W tym dniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Ziemniaka (27 października) uczniowie poprzez naukę, zabawę i bezpośrednie działanie poznawali zalety i historię ziemniaków. Przewodnie hasło tej imprezy HIP-HIP- HURA NIECH ZABAWA Z ZIEMNIAKIEM TRWA rozbrzmiewało przez cały dzień. Okrzyk kończący poszczególne zadanie to: „Grule, bulwy, pyry, kartofelki - mamy na nie apetyt wielki” pozwalał obwieścić, że grupa jest już gotowa do kolejnego zadania. Wśród zadań dla grup pojawiły się krzyżówki, kolorowanki, oznaczanie elementów budowy całej rośliny, wyszukiwanie regionalnych nazw ziemniaka funkcjonujących w naszym kraju a także rozsypanki, z których powstały hasła poszczególnych grup. Wielkie zaangażowanie wzbudziły zawody sportowe z ziemniakiem (slalom z ziemniakiem, toczenie ziemniaka nogą, ręką, bieg z ziemniakiem i kijem hokejowym, sadzenie i zbieranie ziemniaków). Oprócz tego podczas zajęć plastyczno - technicznych w klasach (stempelki ziemniaczane i projektowanie ozdobnego papieru, stworki ziemniaczane) przerywnikiem śródlekcyjnym była rymowanka na melodie piosenki "Ogórek"
ZIEMNIACZEK, ZIEMNIACZEK, ZIEMNIACZEK
BRĄZOWY MA SWÓJ KUBRACZEK
CZY DUŻY JEST CZY MAŁY
BRĄZOWY, BRĄZOWY JEST CAŁY
Kolejnym zadaniem dla grup było wyzwanie kulinarne: przygotowanie frytek, sałatki ziemniaczanej oraz placków ziemniaczanych. W końcowym etapie podsumowania dnia odbyła się degustacja przygotowanych potraw i zabawy z ziemniakiem
"Mój ziemniaczku, mój malutki
Rośnij duży, okrąglutki
ziemniak urósł, że aż strach
wiec go zjedli, no i bach”.
oraz
"Mam ziemniaczki małe duże, smaczne i brązowe.
Kogo kocham, kogo lubię podam w jego stronę.
Ciebie kocham, ciebie lubię, ciebie pocałuję i ziemniaczki bardzo smaczne Tobie podaruje".
Na koniec wykonaliśmy wesołe zdjęcia w ziemniaczanej fotobudce i wręczaliśmy okolicznościowe medale. To był dzień pełen różnorodnych wrażeń.
85
PODARUJ ŚWIATEŁKO
SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU APELUJE O WSPARCIE AKCJI
NIEBEZPIECZNE E - PAPIEROSY
Minister Edukacji Narodowej skierował do szkół, przygotowany wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, materiał informacyjny dla uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami. Zapraszamy do zapoznania się:
OD POWSTANIA LISTOPADOWEGO DO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
- 52
18 października uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w spektaklu historycznym "OD POWSTANIA LISTOPADOWEGO DO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI". Treść tej żywej lekcji historii obejmowała informacje dotyczące czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, ukazywała dążenia niepodległościowe oraz odzyskanie niepodległości. Aktorzy przybliżyli dzieciom historię od powstania listopadowego po przybycie marszałka Józefa Piłsudskiego do Polski. Spektakl zawierał elementy interaktywne a współpraca animatorów z uczniami polegała na przypominaniu i utrwalaniu w bardzo przystępnej formie informacji o zrywach narodowych i dążeniu do niepodległości.
Program przedstawienia obejmował ponadto pokaz walki na szable pomiędzy żołnierzem niemieckim a legionistą Piłsudskiego w umundurowaniu i uzbrojeniu odpowiednim temu okresowi, rekrutację legionistów i pokaz musztry żołnierzy polskich. Widzowie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanych w XIX wieku i na początku XX wieku.
Uczniowie poprzez obejrzenie spektaklu mieli możliwość zetknięcia się z historią znaną dotychczas z podręczników.
LISTONOSZ NA MEDAL
Z okazji nadchodzącego DNIA POCZTY POLSKIEJ, zerówka gościła listonosza, pana Grzegorza Zimorskiego. Opowiedział on o swojej pracy, obowiązkach, pokazał dzieciom torbę na listy i dał przymierzyć czapkę. Dzieci miały też parę pytań do gościa, na które pan Grzegorz chętnie odpowiadał. Na zakończenie spotkania pan listonosz poczęstował dzieci cukierkami.
9
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
W dniach od 21 października do 4 listopada 2019r. ruszamy z kolejną akcją ZBIÓRKI ELEKTROŚMIECI. Apelujemy, aby zrobić jesienne porządki i pozbyć się zużytych, niepotrzebnych, zawadzających przedmiotów – starych lodówek, pralek, telewizorów, suszarek, słowem wszystkiego co działa na prąd lub baterie.
NIEPODLEGŁOŚĆ - PROJEKT INSPIROWANY FILMEM "LEGIONY"
Uczniowie klasy VII i VIII po obejrzeniu filmu "Legiony" postanowili popracować metodą projektu edukacyjnego i prześledzić historię I wojny światowej pod względem strategii wojennych, użytej broni, roli kobiet w okresie wojennym, umundurowania wojsk i in. Efekty swojej pracy przedstawili w bardzo interesujący sposób. Były prezentacje multimedialne z komentarzem, mini wykłady, albumy broni, scenki rodzajowe, pokaz umundurowania i strojów kobiet a także utwory literackie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też repliki granatu i broni palnej oraz broni własnoręcznie wykonanej z drewna. Uczniowie byli bardzo aktywni, posługiwali się sprzętem multimedialnym, korzystali z różnych źródeł informacji. Samodzielnie dobierali i selekcjonowali informacje.Samodzielnie podejmowali decyzje, byli bardzo odpowiedzialni, dostrzegali problemy, dyskutowali i doradzali się a co najważniejsze współpracowali i komunikowali się. Świetnie zaprezentowali swoją pracę, która wzbogaciła ich wiedzę niejednokrotnie wykraczając poza ramy podstawy programowej.
16
DARY JESIENI ...
- 25
Przez ostatni tydzień dzieci z zerówki intensywnie pracowały. Przygotowały sałatkę warzywną, zrobiły warzywne kukiełki, jeżyki z ziemniaków, kasztanowe ludki.
MNÓSTWO PRACY, ALE PRZY TYM DUŻO RADOŚCI!
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy ważną rolę nauczycieli w zapewnieniu wysokiej jakości edukacji. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, przewodnicząca Rady Rodziców.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w humorystyczny sposób pokazali scenki z życia szkoły, które pokazały, że praca nauczyciela wcale nie jest taka łatwa.Uczniowie w ramach podziękowania obdarowali swoich wychowawców i opiekunów własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami.
Następnie pani dyrektor złożyła życzenia, podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz oświaty, a wyróżniającym się pracownikom wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Na koniec głos zabrała pani Emilia Koniarska, przewodnicząca Rady Rodziców życząc wszystkim pracownikom szkoły wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej.
40
OBCHODZILIŚMY ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Jest to międzynarodowa, edukacyjna akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. W ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA dzieci przypomniały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: Uczniowie stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia kolegów i koleżanek.
29
800 080 222
800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
Od 1 października 2019r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.
Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez ministerstwo edukacji. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.
Źródło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
BRĄZOWY MEDAL WOJTKA.
4 października 2019 r. w Raciążu odbył się już XI Bieg Kasztelański. Uczeń klasy VII, WOJCIECH KANARSKI zdobył brązowy medal
BRAWO WOJTEK!
SAMORZĄD UCZNIOWSKI WYBRANY
26 września 2019r. odbyły się demokratyczne wybory zarządu Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli. Wybory SU poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, na których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania dotyczące samorządności i praworządności wśród uczniowskiej społeczności. Głosowanie było tajne, każdy uczeń mógł oddać głos na specjalnie wydrukowanych kartach.
Po podliczeniu głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Przewodniczącą SU została KORNELIA SCHEFFS, zastępcami przewodniczącej zostali: REMIGIUSZ GIERSZ i OLIWIER SCHEFFS. Funkcję rzecznika będzie pełnić HELENA BERENDT, a seketarza WIKTORIA DORSZ.
Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz jej społeczności.
Opiekunem SU jest pani JOANNA MISZCZYK.6
ARTYSTYCZNA 22
W imieniu p. Andrzeja Giersza, nauczyciela muzyki i plastyki w naszej szkole, zachęcam gorąco do odwiedzania na FACEBOOK-u strony ARTYSTYCZNA 22, na której zamieszczane będą informacje promujące plastyczne i muzyczne talenty uczniów SP nr 3 w Tucholi oraz SP w Kiełpinie.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
20 września przypada Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. U naszych przedszkolaków atrakcji tego dnia nie brakowało. Były tańce, śpiewy, bańki mydlane, słodki poczęstunek i wesoła zabawa na świeżym powietrzu.
WSZYSTKIM PRZEDSZKOLAKOM ŻYCZYMY DUŻO RADOŚCI!!!
22
NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA
16 września odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne w ramach projektu „NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA”. Celem spotkania z raperami Bęsiem i DJ Yonasem było uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiana postaw u dzieci i młodzieży, zachęcanie do rozwijania swoich zainteresowań oraz przedstawienie wartości chrześcijańskich.
ZAPAMIĘTAJ!
NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA!
NIE ZMARNUJ CZASU, TALENTÓW, RELACJI.
ŻYJ WARTOŚCIAMI. BĄDŹ SOBĄ. ROZWIJAJ SIĘ.
MYŚL O PRZYSZŁOŚCI. BĄDŹ KREATYWNY. RYZYKUJ!
41
ODESZŁA NASZA KOLEŻANKA ...
Z smutkiem i żalem zawiadamiamy,
że zmarła nasza Koleżanka, ceniony i zasłużony długoletni nauczyciel naszej szkoły, przyjaciel dzieci,
pani Bogusława Kuźmińska.
Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy SP w Kiełpinie
NASZ SZKOLNY EKOLIDER
5 września br. (w czwartek) w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Przysieku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs „Ekologiczny edukator szkolny- II edycja 2019”. Konkurs był organizowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym”. Podczas gali podsumowano i zaprezentowano prace wykonane przez 103 uczniów z 64 szkół podstawowych naszego województwa. Naszym szkolnym Eko-Liderem był Tomasz Talaśka, który zrealizował w ramach projektu, wiele zadań o charakterze proekologicznym od kwietnia do czerwca br. oraz przygotował z nich relację w formie albumu i prezentacji. Koordynatorem konkursu była Pani Hania Szmelter. W wielu z tych zadań wzięli udział uczniowie klasy VI, cała społeczność naszej szkoły oraz mieszkańcy wsi. Na pewno wszyscy pamiętają wiosenny rajd rowerowy nad rzeczką Hozjanną oraz III Rodzinny Rajd Rowerowy „Cudze chwalicie swego nie znacie” (współpraca z sołectwem), plener malarski połączony z konkursem plastycznym pn. „Łąka pełna życia”, happening i przemarsz ulicami wsi z okazji Dnia Ochrony Środowiska z transparentami, akcję „Wiosenne porządki w naszej wsi”, akcję „Tydzień bez samochodu”, szycie toreb ekologicznych i wykonywanie papierowych torebek na prezenty oraz sypkie produkty itp. Prowadzącemu podsumowanie konkursu, podobał się wykonany przez Tomka album i umożliwił mu i p. Hani omówienie na forum zakresu i celu realizowanego projektu.
Tomkowi nie udało się zostać laureatem konkursu. Jednak otrzymał upominek za udział w konkursie z rąk Pani Małgorzaty Walter- Dyrektor Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.
Mamy nadzieję, że wszystkie zrealizowane działania ekologiczne przyczyniły się do utrwalenia postaw proekologicznych uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców wsi i okolic.
8
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie